POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW, RENCISTÓW I INWALIDÓW-ZARZĄD GŁÓWNY
Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Zarząd Główny
BRACKA 5 LOK. 10
00-501 WARSZAWA
TEL: +48 22 827 09 15
FAX: +48 22 827 18 36
————————————————–

Szanowne Koleżanki i Koledzy

Już za kilkanaście dni, w styczniu, jak co roku już od 31 lat, zagra Wielka  Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem  Orkiestra zagra dla małych i dla dużych, dla wszystkich. Celem tegorocznej akcji jest zakup sprzętu medycznego pozwalającego walczyć z sepsą – śmiertelnym zagrożeniem dla zdrowia i życia  naszych wnuków, naszych dzieci i nas samych.

Seniorki i Seniorzy, członkowie naszego Związku, zawsze angażowali się
w działalność Orkiestry, uczestnicząc w zbiórkach, kwestując, pomagając
w lokalnych sztabach. Wierzę, że tak będzie również w tym roku.  Mimo trudnej sytuacji finansowej wielu z nas, mimo wysokiej inflacji pochłaniającej nasze emerytury  nas, seniorów, nie może zabraknąć w finale Wielkiej Orkiestry  Świątecznej Pomocy. Zachęcam  sympatyków,  zarządy ogniw terenowych Związku,  Koleżanki i Kolegów, wszystkich członków naszej organizacji do uczestnictwa i wsparcia tej szlachetnej akcji  – na miarę naszych możliwości. Proszę  też o przesyłanie  relacji i zdjęć z tego szczególnego dnia – będziemy je umieszczać na stronie internetowej ZG.

Niech Orkiestra gra do końca świata i jeden dzień dłużej, a my razem z nią
i z Jurkiem Owsiakiem. 

 

W imieniu Kierownictwa

Przewodnicząca ZG

/Elżbieta Ostrowska/

Noworoczna DebataSenior. Jak zawsze o sprawach ważnych i aktualnych: o tym, co przyniesie nowy rok, o minionych świętach i tradycji świątecznej ale również o samotności osób starszych, potrzebie budowania relacji międzypokoleniowych, o zdrowiu i świadczeniach emerytalnych. Wszystkiego dobrego na Nowy Rok!

Zobacz debatę  klikając w link: 👉👉👉👉👉

 

Od stycznia 2023 elektroniczna wersja legitymacji emeryta i rencisty.

Więcej w zakładce KOMUNIKATY

KOMUNIKAT

Uwaga!   WAŻNE  i  PILNE !!!    Dotyczy cen prądu w 2023 roku

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów jako organizacja pozarządowa jest odbiorcą uprawnionym do  skorzystania z gwarantowanej ceny za zużycie prądu, t.zw. ceny maksymalnej,  jaka przewidziana jest w  ustawie z dnia 27 października 2022 r.

O ośrodkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku (Dz.U. 2022 poz. 2243).

Cena maksymalna za energię elektryczną wynosi w 2023 r. 785 zł/MWh (netto).

Oddziały okręgowe i rejonowe oraz koła, które mają podpisane umowy na dostawę energii elektrycznej do lokali wykorzystywanych na cele statutowe PZERiI powinny – na podstawie art. 2 ust.2 pkt e) powyższej ustawy –  skontaktować się ze swoim operatorem/dystrybutorem prądu  (t.zw. podmiot uprawniony), którego adres  znajduje się na fakturze i złożyć w jego siedzibie  OŚWIADCZENIE, o którym mowa w art. 5 ust. 1 ustawy. Oświadczenie należy dokładnie wypełnić i podpisać przez osoby upoważnione zgodnie z posiadanym PEŁNOMOCNICTWEM.

W ustawie przewidziano termin składania oświadczeń przez odbiorców uprawnionych do dnia 30 listopada 2022 r. (art.5 ust.2 ustawy).

Jednakże przepis zawarty w art.5 ust. 6  ustawy daje możliwość późniejszego złożenia oświadczenia: „Złożenie przez odbiorcę uprawnionego oświadczenia, o którym mowa w ust.1., po upływie terminu, o którym mowa w ust.2, zobowiązuje podmiot uprawniony do stosowania wobec odbiorcy ceny maksymalnej ze skutkiem od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono oświadczenie”.

Formularz  „Oświadczenia” – do pobrania

ARCHIWUM 2022

Kolejne spotkanie z cyklu Emeryci Mundurowi Emerytom Cywilnym Świadomy Senior Bezpieczny Senior., pod patronatem Dyrektora Zakładu Emerytalno- Rentowego MSWiA.
W świątecznie udekorowanej sali Centrum Zrównoważonego Rozwoju w Ceglowie zebrali sie seniorzy z PZERiI, Warszawskiej Rady Seniorów i Uniwersytetu II i III Wieku. Wysłuchaliśmy bardzo ciekawych prelekcji nt. bezpieczeństwa pożarowego, a także dowiedzieliśmy się jak zadbać o swój mozg i jak ograniczać stres (szczególnie aktualne w okresie przedswiatecznym). Nie zabrakło życzeń świątecznych i wspólnego śpiewania kolęd. Wielkie podziękowania dla organizatorow spotkania i prelegentów za umozliwienie tak ciekawego i atrakcyjnego spędzenia czasu.
Spotkanie poprowadzili:
– nadbryg. w st. spocz. Zygmunt Politowski – Prezes Zarządu Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP.
– bryg. w st. spocz. Anna Obolewicz – Wiceprezes Zarządu Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP.
– mł. insp. w st. spocz. Małgorzata Chmielewska – psycholog policyjny
– dr Krzysztof Kiełkiewicz – psycholog

Relacja z zakończonej XII edycji konkursu Mazowieckie Barwy Wolontariatu

W zakładce Z ŻYCIA ZWIĄZKU – relacja ze spotkania. 

EMERYCI MUNDUROWI EMERYTOM CYWILNYM udzielają wskazówek na kolejnym spotkaniu „Świadomy Senior–Bezpieczny Senior”, pod patronatem Dyrektor Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA

W zakładce Z ŻYCIA ZWIĄZKU – relacja ze spotkania. 

W zakładce NASZ GŁOS – Pismo do Pana Senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego, dotyczący opinii projektu ustawy o zmianie ustawy o kombatantach 

Debata Senior 13.11.2022

Mieszkanie starszej osoby to często cenny "spadek", przekazywany najbliższym. Taka jest tradycja, mocno zakorzeniona w naszej kulturze. Ale bywają różne sytuacje życiowe i czasem seniorzy zastanawiają się nad innym rozwiązaniem. Czy renta dożywotnia, oferowana przez fundusze hipoteczne w zamian za mieszkanie, to dobre i bezpieczne rozwiązanie ? Jakie zagrożenia mogą się z tym wiązać ? A może umowa dożywocia za opiekę ? O tym m. in. rozmawialiśmy w Debacie Senior, prowadzonej przez Panią Redaktor Anne Grabowską..

W zakładce Z ŻYCIA ZWIĄZKU – relacja z posiedzenia plenarnego Zarządu Głównego PZERII

W zakładce NASZ GŁOS – odpowiedź z Ministerstwa Infrastruktury dot. uprawnień do ulgi dla emerytów uchodźców z ukrainy.

W zakładce Z ŻYCIA ZWIĄZKU – relacja ze spotkania „Świadomy Senior – bezpieczny Senior” 

Rusza konkurs „Cyfrowe Kluby Seniora”!

Czym są „Cyfrowe Kluby Seniora”?

Cyfrowe Kluby Seniora mają na celu doposażenie stanowisk służących do podniesienia kompetencji cyfrowych seniorów oraz ich upowszechnienie. Celem projektu jest także wzrost świadomości oraz pokazanie możliwości jakie daje cyfryzacja wśród Seniorów.

Na realizację zadania w 2022 roku planujemy przekazać środki w wysokości 12 mln zł. Maksymalna kwota wnioskowanej dotacji dla oferty na realizację zadania publicznego nie może przekroczyć 20 000 zł.

Więcej na stronie ministerstwa Cyfrowe Kluby Seniora

 

Szanowni Państwo

Serdecznie zapraszamy Państwa Gości do udziału w debacie, która odbędzie się on-line 31 maja 2022 r. o godzinie 10:00

Temat: Nawigacja po świecie Seniora  

Podczas debaty odbędzie się premiera nieodpłatnego Paszportu OK SENIOR, Edycja 2022. Wydarzenie jest również bezpłatne. Aby się zapisać, należy kliknąć tu:

Wyślemy do Państwa wiadomość na podany adres e-mail oraz przypomnienie i link do wydarzenia. Paszport OK SENIOR to papierowa książeczka, która jest jak nawigacja po świecie Seniora. Książeczka zawiera miejsca do wpisania kontaktu do bliskich oraz  informacji o lekach i chorobach. Znajduje się tam również wykaz wszelkich publicznych ulg i uprawnień przysługujących z racji wieku oraz lista pomocnych danych kontaktowych. Paszport Seniora należy zabierać na wizyty do lekarza, aby każdy wpisywał przyjmowane leki i wskazania dla innych lekarzy.

UWAGA: Podczas debaty, uczestnicy otrzymają link do formularza rejestracyjnego za pomocą, którego będą mogli bezpłatnie zamówić Paszporty dla swojej organizacji.  Zamówienia mogą składać jedynie kluby seniora, organizacje senioralne oraz sanatoria.

Informacje dodatkowe:

  • To zaproszenie można przesłać dalej e-mailem, aby zaprosić znajomych.
  • Debatę można oglądać w grupach, podczas zajęć na UTW lub w klubach i innych miejscach wspólnych spotkań.
  • Podczas całego spotkania będzie można na żywo na czacie zadawać pytania prelegentom oraz dzielić się opiniami oraz zgłaszać pomysły i potrzeby.
  • W międzyczasie przypominamy o możliwości korzystania z naszej nieodpłatnej Akademii online na www.ABCsenior.com

link do rejestracji:

https://abcsenior.com/webinars/nawigacja-po-%c5%9bwiecie-seniora/

ZAPROSZENIE

Szanowne Koleżanki i Koledzy

Serdecznie zapraszam do udziału w pierwszym spotkaniu z cyklu

Świadomy Senior to Bezpieczny Senior

organizowanym  we współpracy z Zakładem Emerytalno-Rentowym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W ramach planowanego cyklu spotkań seniorzy „mundurowi” będą dzielić się swoją wiedzą i bogatym doświadczeniem z seniorami „cywilnymi”.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w dniu 13 maja (piątek) w siedzibie ZER MSWiA, przy ul. Pruszkowskiej 17, sala 3.2,  w godzinach 10-12.

Tematyka spotkania obejmuje:

-zagrożenia ze strony cyberprzestrzeni  (m.in. jak być bezpiecznym w internecie)

-ochrona danych osobowych (m.in. jak i dlaczego powinniśmy chronić nasze dane).

Wykładowcami będą doświadczeni, emerytowani funkcjonariusze służb mundurowych.

Serdecznie zapraszam do uczestnictwa, bo Świadomy Senior to Bezpieczny Senior!

UWAGA ! Proszę zgłaszać chęć uczestnictwa tel. 22-827-09-15 lub 22-827-12-04 (na spotkaniu obowiązuje imienna lista uczestników)

Przewodnicząca ZG

/Elżbieta Ostrowska/

„ŚWIADOMY SENIOR – BEZPIECZNY SENIOR”

Wspólne przedsięwzięcie emerytów i rencistów mundurowych oraz cywilnych pod patronatem ZER MSWiA

Wspólne przedsięwzięcie emerytów i rencistów mundurowych oraz cywilnych „ŚWIADOMY SENIOR – BEZPIECZNY SENIOR” pod patronatem ZER MSWiA

W dniu 7 kwietnia 2022 r. w siedzibie Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA odbyło się kolejne spotkanie z przedstawicielami stowarzyszeń i związków, reprezentujących emerytów i rencistów służb mundurowych, jak i cywilnych. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA.

W związku z zaobserwowanym wzrostem i rozwojem przestępczości, której ofiarami są coraz częściej starsi ludzie uruchomiony został projekt pod hasłem „ŚWIADOMY SENIOR – BEZPIECZNY SENIOR”. Wspólnie ustalono, że najlepszymi prelegentami, w tym przypadku, będą emeryci i renciści służb mundurowych. Rozmowy dotyczyły podjęcia działań, które przyczynią się do efektywnego wykorzystania potencjału oraz doświadczenia emerytów i rencistów służb mundurowych.

Tematami otwierającymi cykl spotkań będą: wyłudzenia, m.in. metodą na „wnuczka, policjanta”,
a także różnego rodzaju oszustwa prowadzone w Internecie. Koordynatorem przedsięwzięcia
ze strony związków i rad seniorów, reprezentujących emerytów i rencistów cywilnych, będzie Pani Elżbieta Ostrowska – Przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Związków Emerytów, Rencistów
i Inwalidów, w porozumieniu z Panią Małgorzatą Żuber-Zielicz – Przewodniczącą Warszawskiej Rady Seniorów oraz Panem Tadeuszem Lempkowskim – Przewodniczącym Mazowieckiej Rady Seniorów.

Współpracę z emerytami i rencistami mundurowymi koordynował będzie insp. w st. spocz. Zdzisław Czarnecki – Przewodniczący Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP w porozumieniu
z prezesami i przewodniczącymi stowarzyszeń i związków emerytów oraz rencistów mundurowych: nadinsp. w st. spocz. Adamem Rapackim – Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Generałów Policji RP, insp. w st. spocz. Jerzym Skryckim – I Wiceprezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Emerytów
i Rencistów Policyjnych, nadbryg. w st. spocz. Zygmuntem Politowskim – Prezesem Zarządu Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP oraz st. chor. sztab. Sławomirem Matusewiczem – Prezesem Związków Emerytów i Rencistów Straży Granicznej.

Projekt prowadzony jest pod patronatem Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, na czele którego stoi Pani Dyrektor Małgorzata Zdrodowska.

Inaugurujące cykl spotkanie zaplanowane jest na 13 maja 2022 r.  w siedzibie Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA.

Szanowni Państwo,

Przekazuję ważny komunikat – do wiadomości i ewen. wykorzystania

W zeszłym tygodniu Sejm, w ramach rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, przyjął ustawę zapewniającą ochronę taryfową  odbiorców paliw gazowych (ustawa o szczególnych rozwiązaniach…z dnia 26 stycznia 2022, DZ. U. z 2022 roku, poz. 202). Zgodnie z ustawą, w/w ochroną objęte zostały również organizacje pozarządowe w zakresie, w jakim zużywają paliwo gazowe na potrzeby działalności pożytku publicznego.

Aby skorzystać z działań osłonowych, organizacja musi złożyć swojemu sprzedawcy paliw gazowych oświadczenie, którego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska (Dz.U. 2022 poz. 212) w sprawie wzorów oświadczeń składanych przez odbiorców paliw gazowych o przeznaczenie paliwa gazowego…. Oświadczenie należy złożyć w terminie 45 dni od wejścia w życie przedmiotowej ustawy tj. do 14 marca br. aby zostać objętym ochroną taryfową od dni 1 stycznia 2022.

 

Przewodnicząca ZG

/Elżbieta Ostrowska/

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy  Państwa do udziału w debacie on-line z cyklu Srebrne Debaty KIGS-u, 

która odbędzie się 26 stycznia 2022 r. o godzinie 14:00

 Temat: Potrzeby i zdrowie Seniorów

 Podczas debaty odbędzie się premiera Raportu Potrzeby i zdrowie Seniorów podczas pandemii COVID-19

Wydarzenie jest bezpłatne dla każdego uczestnika, wystarczy się na nie zapisać pod poniższym linkiem:

 https://srebrnerozmowy.pl

Po zapisaniu się, każdy otrzyma pisemne potwierdzenie na podany adres e-mail oraz przed wydarzeniem przypomnienie i link do wydarzenia.

Informacje dodatkowe:

  • To zaproszenie można przesłać dalej e-mailem, aby zaprosić znajomych.
  • Debatę można oglądać w grupach, podczas zajęć na UTW lub w klubach i innych miejscach wspólnych spotkań.
  • Podczas całego będzie można na żywo na czacie zadawać pytania prelegentom oraz dzielić się opiniami oraz zgłaszać pomysły i potrzeby.
  • W międzyczasie przypominamy o możliwości korzystania z naszej nieodpłatnej Akademii online na www.ABCsenior.com

link do rejestracji:

https://srebrnerozmowy.pl/

 

Działania kaliskiego samorządu na rzecz seniorów docenione

Zarząd Główny Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów nadał Złotą Odznakę Honorową prezydentowi Krystianowi Kinastowskiemu oraz wiceprezydentowi Mateuszowi Podsadnemu. WIĘCEJ W ZAKŁADCE AKTUALNOŚCI

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej

Konferencja Zdemaskować #przemoc – ważna nie tylko dla tych dotkniętych skutkami przemocy, ale dla wszystkich ludzi.
Całość rozpoczęła zastępca dyrektora MCPS – Elżbieta Bogucka Elzbieta Bogucka , odwołując się do znanego apelu T.Love “Tylko nie mów tego mi, nigdy nie mów tego mi, tylko nie mów tego, że nienawidzisz…”.
Prof. Adam Bodnar Adam Bodnar przedstawił raport z czasów, gdy był Rzecznikiem Praw Obywatelskich, w którym jednoznacznie pokazał, że zarówno w czasie pandemii, jak i poza nią, temat przemocy systemowo jest przemilczany. Mieliśmy również okazję poznać tło powstania filmu „Od facetów, dla facetów. Poradnik” Matyldy Damięckiej Matylda Damięcka, która mówiła też o swoich sposobach reagowania na hejt w sieci.
Wśród panelistów nie zabrakło głosu osób zajmujących się tematem przeciwdziałania przemocy na co dzień: Mirki Kątnej Mirka Katna – działaczki społecznej, Komitet Ochrony Praw Dziecka , na temat sytuacji dzieci, Elżbiety Ostrowskiej Elżbieta Ostrowska – Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, o niezauważalnej przemocy wobec osób starszych, Iwony Hartwich Iwona Hartwich – polskiej działaczki społecznej i polityczki, o przemocy wobec osób z niepełnosprawnościami, prof. Pawła Bronowskiego Akademia Pedagogiki Specjalnej. Wykład “Przemoc oczami dziecka” poprowadziła Ewa Odachowska Ewa Odachowska – psycholożka z Uniwersytet-SWPS, a kolejnym mówcą była Kamila Gasiuk-Pihowicz Kamila Gasiuk-Pihowicz przedstawiająca kierunek prac sejmowych nad dokumentami dotyczącymi przemocy. O ochronie osób pokrzywdzonych przemocą mówiła Renata Durda Renata Durda Niebieska Linia IPZ, a o przemocy w okresie pandemii Maria Kuźmicz.
Były z nami również Edyta Belder z Era Nowych Kobiet oraz reżyserka Joanna Kos-Krauze – współtwórczyni mocnego filmu “Plac Zbawiciela”. Nie zabrakło również głosu osób związanych z profilaktyką uzależnień – Krzysztofa Brzózki oraz Katarzyny Michalskiej PARPA, bo często przemoc karmi się nadużywaniem alkoholu lub innych używek
Dziękujemy wszystkim udzielającym się na scenie i wszystkim, którzy przybyli, a także oglądającym konferencję w sieci. Czas, by każdy w obrębie swoich działań, zrobił coś, by przemoc najpierw zauważyć, zdemaskować, nazwać po imieniu – wtedy będziemy mogli jej przeciwdziałać.

Pismo do Pana Posła Tomasza Latos Przewodniczącego Komisji Zdrowia SEJM RP

Szczepienia przeciwko COVID-19 - ważne informacje

Od 15 stycznia 2021 r. w etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.